Snížení invalidního důchodu a žádost o předčasný důchod

Otázka:

Pobírám invalidní důchod 3.stupně,30.11.2022 je stanoveno přezkoumání zdravotního stavu.Jelikož se můj zdravotní stav zlepšil,předpokládám,že mi bude inv.důchod snížen.Proto jsem se rozhodla ihned,podat žádost,o předčasný důchod,šla bych vlastně o rok dříve…Ale jak to bude ,pokud žádost o předčasný starobní důchod podám,ještě před přezkoumáním inv.důchodu.Nezruší se mi tím invalidní důchod k 30.11.2022 a já bych zůstala bez financí,než se mi vyřídí předčasný starobní důchod. Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Snížení invalidního důchodu a žádost o předčasný důchod

Ne, po uplatnění žádosti o předčasný důchod nedojde k okamžitému zastavení výplaty invalidního důchodu. Invalidní důchod by vám byl vyplácen dál i po uplatnění žádosti.

Předčasný důchod vám ale bude moci být přiznán pouze v případě, že vám k požadovanému datu přiznání vyjde vyšší než v tu dobu vyplácený invalidní důchod. Pokud by tomu tak nebylo, bude žádost zamítnuta a následně si budete moci znovu požádat o (předčasný) starobní důchod až po snížení invalidního důchodu, což bude jistě až v roce 2023, tj. za podmínek roku 2023.