Skončí mi do konce měsíce ode dne podání žádosti výplata nemocenské?

Otázka:

Jsem zaměstnaná od 1.ledna 2019 na dva úvazky, které dohromady tvoří 30 hod týdně. Od 10. 6. 2019 jsem nemocná. K 31.8. 2019 mi skončil pracovní poměr na dobu určitou (úvazek 17,5 hod týdně), druhý souběžný úvazek na dobu určitou (12,5 hod týdně) mi skončí 31.12.2019. Pokud si nyní v době nemoci zažádám o invalidní důchod, vyřízení žádosti prý může trvat až 90 dnů. Skončí mi do konce měsíce ode dne podání žádosti výplata nemocenské bez ohledu na to, zda mi bude ID přiznán? Čekala bych tak dalších 60 dnů bez finančních prostředků. A pokud by mi nemocenská takto skončila, musela bych se hlásit na úřad práce, když mi zbývá jen ten kratší pracovní úvazek? Nevím, jak nejlépe situaci řešit, aby mi nevznikly ještě větší finanční ztráty než dosud. Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Skončí mi do konce měsíce ode dne podání žádosti výplata nemocenské?

Jak se “postupuje” s neschopenkou po uznání invalidity, vysvětluji v tomto článku. Po uplatnění žádosti o invalidní důchodu nedochází k ukončení dočasné pracovní neschopnosti. Dočasná pracovní neschopnost končí až 30. dnem po dni jednání na lékařské posudkové službě, na kterém budete uznána invalidní. Od následujícího dne je pak přiznáván invalidní důchod.

90 dnů je zákonná lhůta na vydání rozhodnutí o důchodu, ale ta se prodlužuje např. o dobu, kdy se čeká na doložení lékařských nálezů, potvrzení zaměstnavatele apod. 90 dnů trvá vyřízení invalidního důchodu spíše v případě, kdy jde všechno rychle. Obecné počítejte s delší dobou.

Nyní se domluvte s ošetřujícím lékařem, zda má smysl o invalidní důchod žádat. Pokud ano, klidně si o něj požádejte. Dočasná pracovní neschopnost bude ukončena až po příp. uznání invalidity.

Abyste mohla být v evidenci úřadu práce a současně zaměstnaná, musí jít o tzv. nekolidující zaměstnání.