Rodičovská a nárok na invalidní důchod v 26 letech

Otázka:

Dobrý den.chci se zeptat:je mi 26let a mám podanou žádost o invalidní důchod. Nemám nic odpracováno a posledních 7let jsem na rodičovské. Mám nárok na důchod nejakeho stupne? Dekuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Rodičovská a nárok na invalidní důchod v 26 letech

Aby vám vznikl nárok na invalidní důchod, musíte získat nejméně čtyři roky pojištění. Náhradní doba pojištění se nehodnotí podle toho, jak dlouho trvala “rodičovská”, ale takzvaná péče o dítě do 4 let věku. Předpokládám, že máte nejméně dvě děti – podmínku potřebné doby pojištění pro vznik nároku na invalidní důchod tedy jistě splňujete.

U všech stupňů invalidity je podmínka získání potřebné doby pojištění stejná.

Otázka doplněna:

Velice si vážím toho že jste mi odepsali. Ano mám dvě děti, a i tak mi bylo na důchodové komisy sděleno že nemám nárok na důchod. Bohužel mi ho neschvalili,dali mi 30% a papír že jsem ozz.tak přemýšlím ó odvolání. Zasílám vám do prilohy kus me zprávy od pověřené lékařky. Poprosila bych vás o vysvětlení poslední věty (od červené čáry) . Vůbec nevím zda se odvolat když mi tam řekli že můj nárok na důchod není…. Velice děkuji za vaši ochotu.

Odpověď doplněna:

Aby vám vznikl nárok na invalidní důchod, musí být splněny dvě základní podmínky:

  1. Musíte získat potřebnou dobu pojištění – o této podmínce jsem psal já.
  2. Musíte být uznána invalidní – o této podmínce rozhoduje posudkový lékař a já ji posoudit neumím.

Pokud s rozhodnutím o nepřiznání invalidního důchodu nesouhlasíte, můžete proti němu podat námitku. Vámi označenou větu chápu v té souvislosti, že posudkový lékař má možnost určitého “rozptylu” v rámci hodnocení zdravotního stavu např. v souvislosti s vykonávaným povoláním posuzované osoby – jinak je u některých onemocnění nahlíženo na horníka a jinak na úředníka atd. Vzhledem k tomu, že jste nikdy žádné zaměstnání nevykonávala, nemá zřejmě posudkový lékař důvod pokles pracovní schopnosti navyšovat.