Otázka:
Dobrý den,
v předchozích odpovědích jste se několikráte zmínil, že invalidní důchod nelze prací zvýšit, ani při změně jeho stupně nedochází k přepočtu vyměřovacího základu. To mě docela děsí, protože obecně, pokud někdo měl smůlu a při žádání invalidního důchodu měl zrovna nízký vyměřovací základ, tak to potáhne s ním po celý život, i když se tomu člověku poštěstí na nějaký určitý čas sehnat lépe placené zaměstnání.. Sice při výpočtu OZV pro starobní důchod (u invalidů 1., 2.stupně) se zohledňují jakési koeficienty, ale při nízkém vyměřovacím základu (třeba na základě minimální mzdy) mu vyjde stejně znatelně podprůměrný důchod a z přivýdělků mu také vyjde podprůměrný základ, tedy si vybere jen ten méně podprůměrný důchod. Na základě toho se jeví, že jednou nízko vyměřený důchod = navždy nízký důchod, tedy živoření. Prý bývala možnost požádat 1x o přepočet základu, to už asi není? Rada, aby si prostě více (při)vydělával není pro postiženého obvykle reálná. Jak z toho ven?
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Prý bývala možnost požádat 1x o přepočet základu, to už asi není?
Před rokem 2010 existovaly desítky let plný a částečný invalidní důchod. Pokud došlo ke změně z částečného invalidního důchodu na plný nebo obráceně, šlo o nové přiznání důchodu a důchod byl vždy znovu nově spočítán. Od 1. 1. 2010 máme jeden invalidní důchod (namísto dvou), který je vyplácen ve třech stupních. Změna stupně invalidity tedy nezapříčuňuje nové přiznání invalidního důchodu, ale pouze změnu stupně invalidního důchodu, jehož výše je přepočítána pomocí koeficientu.
Nic podobného, co popisujete jako „možnost požádat 1x o přepočet základu“, nikdy neexistovalo.
Např. starobní důchod přiznaný v roce 2020 a spočítaný STOP OVZ výpočtem z minimální mzdy, ze které byl přiznán invalidní důchod v roce 1992, by při 45 letech pojištění vyšel 14.694 Kč. To určitě není „znatelně podprůměrný důchod“. Vaše obava tak vychází pouze z (pochopitelné) neznalosti problematiky.