Minimální vyměřovací základ zdravotního pojištění u pracujícího invalidního důchodce

Otázka:

Dobrý den,
můj dospělý syn má přiznanou invaliditu III. stupně a pobírá invalidní důchod. Příležitostně si “přivydělává” a nyní má uzavřenou DPČ. Hrubou mzdu má kolem 4000 Kč. Zaměstnavatel mu ze mzdy strhává sociální i zdravotní pojištění. U zdravotního pojištění dosti velkou sumu – dopočet. Je to tak v pořádku? Myslela jsem, že zdravotní poj. platí v tomto případě stát. Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Minimální vyměřovací základ zdravotního pojištění u pracujícího invalidního důchodce

Běžně se zdravotní pojištění platí alespoň z minimální mzdy a to i v případě, že výdělek této částky nedosahuje. V případě tzv. státního pojištěnce, kterým je i váš syn však toto neplatí. Doporučuji kontaktovat mzdovou účetní zaměstnavatele vašeho syny, příp. zdravotní pojišťovnu.

Otázka doplněna:

Děkuji za odpověď, jen ještě pro upřesnění. Platí se tedy jen ten výpočet z hrubé mzdy bez dopočtu nebo se zdravotní neplatí vůbec? Děkuji

Odpověď doplněna:

Pokud činnost zakládá účast na pojištění, je třeba ho odvádět i v případě, že se jedná o státního pojištěnce. Ve vaší situaci pouze platí, že zdravotní pojištění není nutné počítat z minimální mzdy, ale počítá se ze skutečného (nižšího) vyměřovacího základu.