Prodlouží zaměstnání v době studia dobu studia, která je hodnocená?

Otázka:

Jak se hodnotí brigáda při studiích. Jsem narozen v prosinci a tak jsem nastoupil do školy o rok později.Tím se mi nepočítá celá doba studií na VŠ. Z mnoha brigád , které jsem měl během studií se mi do přehledu dob pojištění dostaly pouze dvě, vždy po 31 dnech. Podle výpočtu při přiznání důchodu jsem si odvodil, že mi ČSSZ započítala po 18 roce přesně (6 let – 62 dní) s redukcí 80% a oněch 62 dní započítala se 100%. Já se však domnívám, že mělo být započteno 6 let s redukcí 80% a k tomu navíc 62 dní. Podle mých propočtů mi stačilo požádat o důchod o 12 dní později, aby mi byl započítán další odpracovaný rok. Bohužel rozhodnutí ČSSZ mne tento rok navíc nepřiznalo. Zajímavé je, že i informativní výpočet na eportálu ČSSZ se shoduje s mojí teorií. Co je správné?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Prodlouží zaměstnání v době studia dobu studia, která je hodnocená?

Brigáda je považována za běžné zaměstnání, které se započítává plně, tj. na 100 %. Souběžné zaměstnání ale neprodlužuje dobu studia, která může být maximálně zhodnocena (6 let).

V zákoně o důchodovém pojištění je uvedeno, že studium se hodnotí v rozsahu prvních šesti let (v období před rokem 2010) studia po 18. roce věku – § 102 odst. 4 zákona č. 155/1995 Sb. Nikde v zákoně není uvedeno, že by doba studia měla “přeskakovat” jiné doby pojištění. Naopak se počítá se souběhem a zhodnocením pouze jedno doby – § 14 odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb. Postup ČSSZ je v pořádku.

EPortál spočítá důchod podle zadaných parametrů. Pokud vynecháte 62 dní studia, kalkulačka si myslí, že jste v uvedené době nestudoval a umožní zhodnotit další dobu na konci studia. (To je má domněnka, protože přístup do ePortálu nemám.)