Proč mi ČSSZ posílá zálohu, když ještě neví, zda ji nebudou chtít vrátit?

Otázka:

Dobrý den,po roce a půl jsem ukončila neschopenku a hned od následujícího dne 13.2.2018 mi byla přiznána invalidita 1.stupně.Do dnešního dne (7.4.2018) mi nepřišel žádný dopis s výměrem a ani žádné peníze.Včera jsem obdržela dopis z ČSSZ v Praze tohoto znění : ” sdělujeme Vám , že Vaši žádost o inv.důchod vyřizujeme.S politováním však oznamujeme, že o Vašem nároku zatím nemůžeme rozhodnout, neboť řízení nebylo dosud ukončeno.Z tohoto důvodu Vám prozatím poukazujeme jednorázovou zálohu 12000 Kč.Tato částka Vám bude zúčtovaná při konečném vyřízení Vaší žádosti,splníte-li podmínky nároku na dávku a její výplatu.Upozorňujeme Vás však, že v opačném případě bude požadováno vrácení vyplacené částky(§ 116 odst. 2 zákona č.582/1991 Sb.,o organizaci a provádění soc.zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů)”.
Tomuto dopisu moc nerozumím.Pokud mi byla přiznána invalidita 1.stupně,očekávala jsem že mi bude měsíčně vyplácena částka,která se vypočítává podle tabulek k tomu určených.Je tedy možné,že se žádných peněz nedočkám a ty co mi pošlou jako zálohu,budu muset vrátit?Proč mi je tedy posílají,když ještě neví jestli mi je neseberou.Trochu postrádám v této věci logiku.Pokud řízení ještě nebylo dokončeno,tak nechápu proč zjišťují všechny možné skutečnosti o době pojištění,zaměstnání a péče o děti předem,ještě před podáním žádosti o inv.důchod?Přece už musí předem vědět,jestli v případě přiznání nárok vznikne,nebo ne?
Jak mám dále postupovat?
Peníze bych už potřebovala,ale nechci je utrácet,když nemám jistotu.Dlužníků v tomto státě již je dost.
Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Proč mi ČSSZ posílá zálohu, když ještě neví, zda ji nebudou chtít vrátit?

Aby vznikl nárok na invalidní důchod, nestačí být pouze invalidní, ale také musíte splnit podmínku získání potřebné doby pojištění. Dopis tohoto znění ČSSZ zasílá vždy, když poskytuje zálohu. I přes to, co je v dopise uvedeno, ČSSZ by vám zálohu neposkytla, kdybyste podmínku získání potřebné doby pojištění nesplnila. Tímto zněním se ČSSZ pouze “kryje”, kdyby např. udělala chybu, nebo se vyskytly nové skutečnosti, a dodatečně by bylo zjištěno, že podmínky nároku nesplňujete.

Všechny vámi zmiňované skutečnosti ČSSZ před podáním žádosti o invalidní důchod nezjišťuje. Zjistit, zda někdo splňuje podmínku získání potřebné doby pojištění dopředu není možné už jen proto, že před posouzením zdravotního stavu nikdo neví, zda invalidita vznikla a kdy ke vzniku invalidity došlo. Vše se řeší až v rámci řízení o přiznání důchodové dávky.