Proč je minimální doba pro trvání předdůchodu 2 roky?

Otázka:

1/Pokud čerpám z příslušného účtu penzijního připojištění své úspory formou vyplácení předůchodu, je to nějaký benefit pro mého zaměstnavatele? Slyšela jsem, že v takovém případě již za mě neodvádí sociální pojištění.
2/ proč je minimální doba pro trvání předdůchodu 2 roky? Co tedy dělat, když chci skončit o rok dříve, než je můj důchodový věk?
Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Proč je minimální doba pro trvání předdůchodu 2 roky?

Ne, žádnou úlevu v platbách sociálního pojištění zaměstnavatel osoby, která pobírá předdůchod nemá. Pokud budete vykonávat činnost zakládající účast na pojištění, musí být odváděno, ať už je vám předdůchod vyplácen nebo ne. Předdůchod je pouze „obyčejná“ forma čerpání svých finančních prostředků z doplňkového penzijního spoření.

Předdůchod je nutné pobírat minimálně 24 měsíců, protože to tak stanovuje zákon. Proč ho takto zákonodárci nastavili, je otázka pro ně. Pokud chcete začít pobírat předdůchod pouze rok před dosažením důchodového věku, tak můžete. Pouze ho budete pobírat ještě rok v souběhu se starobním důchod. Doporučuji vám k předčtení článek, ve kterém srovnávám předdůchod a předčasný důchod.