Proč nemám invalidní důchod alespoň v minimální výši 2.700 Kč?

Otázka:

dobry den mam takovou otazku :mam casteny duchod 1 proc nemam minimalni duchod 2700 Kc?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Proč nemám invalidní důchod alespoň v minimální výši 2.700 Kč?

Minimální důchod přiznaný v roce 2018 není 2.700 Kč, to je pouze základní výměra, ale 3.470 Kč (vč. minimální výše procentní výměry 770 Kč).

Vám byl podle všeho přiznán tzv. dílčí důchod, tj. nárok na invalidní důchod vám vznikl pouze po přihlédnutí k dobám pojištění v zahraničí. Důchod vám byl tak přiznán za “díl” dob získaných v Česku (proto dílčí důchod). Takto spočítaný důchod nemusí dosahovat minimální výše českého “sólo” důchodu (tj. bez přihlédnutí k dobám v zahraničí). Je to i logické – kdyby tomu tak nebylo, mohl by i jeden rok české doby pojištění znamenat pro důchodce důchod ve výši téměř 3.500 Kč.

Otázka doplněna:

Dekuji za vasi odpoved takze min.invalidni duchod je 3500 KC,jsem ceska obcanka ale ziji v Nemecku,zde mi nebyl priznan zadny duchod,proc tedy alespon nepobiram minimum z meho statu ?

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Protože k tomu není ani logický ani právní důvod (což je samozřejmě přednější). Nárok na sólo důchod vám nevznikl a tak nemůžete požadovat s minimální výší důchodu, která je podmíněna získání potřebné doby pojištění, kterou jste ale v Česku nezískala.

Koordinační nařízení EU sice s minimální výší důchodu alespoň v jedné zemi počítají, ale jde o zemi bydliště. V Česku nežijete, takže toto se na vás nevztahuje.

Kdo má jaké občanství nemá na důchodové nároky v rámci EU žádný vliv (princip rovnosti zacházení).