Předdůchod a zaměstnání: Jak je to pak se sociálním a zdravotním pojištěním?

Otázka:

Dobry den,
muzu pobirat predduchod a soucasne zustat ve svem zamestnani – nebudu zatim podavat vypoved.
Jak je to pak se socialnim a zdravotnim pojistenim? Kdo bude jejich platcem. Predem dekuji za odpoved.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Předdůchod a zaměstnání: Jak je to pak se sociálním a zdravotním pojištěním?

Předdůchod je pouze formou čerpání svých naspořených finančních prostředků z doplňkového penzijního spoření (dříve penzijní připojištění). Pokud splňujete podmínky pro přiznání předdůchodu, jeho výplatě už nic nebrání. Můžete tedy současně pracovat. Kvůli předdůchodu zaměstnání ukončovat nemusíte.

Při zaměstnání se na platbách na zdravotní a sociální pojištění nic nemění – stále je bude hradit váš zaměstnavatel ve stejné výši, jako kdybyste předdůchod nepobírala. Pouze pokud byste si vydělala méně než minimální mzdu, nemusel by vám zaměstnavatel zdravotní pojištění dopočítávat do minimální mzdy, ale bylo by odvedeno i z nižší částky.

Otázka doplněna:

Dobrý den
Děkuji za odpověď a a musím pochválit obsahově skvělý web.

Má doplňující otázka zní :
Pokud budu pobírat předdůchod, neplatí se zdravotní pojištění. Prosil bych upřesnit, jak je to s jeho placením při souběžném zaměstnání před-důchodce. Z textu Vaší odpovědi zkopírované z Vašeho webu vyplývá, že zdr. platí zaměstnavatel stejně jak u zaměstnance, ale není zde definováno zdali se z platu strhává i část platby zdrav. poj zaměstnancem. Což by mohl být benefit z naspořených financí pro vyplácení předdůchodu.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněno:

Na platbách zaměstnaného „předdůchodce“ se nic nemění – odvod bude stejný jak u platby zaměstnavatele, tak i u platby zaměstnance (kterou stejně odvede zdravotní pojišťovně zaměstnavatel). Předdůchod v tomto žádnou výhodu nepřináší.