Při snížení invalidního důchodu byl použit koeficient 0,5 a dle mých zjištění má být 0,75

Otázka:

Dobry den, v listopadu 2021 mi CSSZ poslalo vyrozumeni o snizeni stupne invalidity ze stupne 3 na 2. V casti o vysce davek vsak uvadeji nasobeni zakl.vymery koeficientem 0,5 pro 2.st.ID, pricemz spravne dle vsech mych zjisteni ma byt 0,75. Vsechny nasledne vypocty po valorizacich vychazeji chybne a po prepoctu me CSSZ svoji chybou obira o cca 4000kc mesicne. Upozornoval jsem je na to jiz v prosinci mailem do jejich dat.schranky a nic se nedeje. Zadna omluva, zadna naprava, zadny doplatek zpetne. Co mohu dale delat??? Podotykam, ze i vyrozumeni poslali kvuli ztrate 1,5roku pozdeji proti jimi ztracenemu posudku LPS. To je u nich opravdu takovy „bordel“, ze chyba sem chyba ram a terminy „cougfoug“?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Při snížení invalidního důchodu byl použit koeficient 0,5 a dle mých zjištění má být 0,75

Jak se počítá nová výše invalidního důchodu při změně stupně invalidity, vysvětluji v tomto článku. Při snížení z III. na II. stupeň je správně použit koeficient 0,5.

Tento koeficient je stanoven jako podíl hodnoty 0,75 % (stanoveného pro II. stupeň) a 1,5 % (stanoveného pro III. stupeň) – § 41 odst. 3 zákona č. 155/1995 Sb. Výpočet koeficientu je tedy 0,75 / 1,5 = 0,5.

Nevím, co je to mail do datové schránky? Na mailovou komunikace ČSSZ reaguje, pouze pokud máte elektronický podpis. Do datové schránky se nezasílají maily.

ČSSZ je nyní mimořádně vytížena enormním množstvím žádostí o předčasné důchody z konce loňského roku. I tak má na vyřízení podání 90 dní a tato lhůta ve vašem případě ještě neuplynula. Vaše podání ale bude stejně odmítnuto. Pokud jste ho zaslal mailem, nebude se jím ani nikdo zabývat.