Přes to, že celý život pracuji, nebudu mít ano korunu důchodu

Otázka:

Dobrý den,
dvanáct let pobírám částečný invalidní důchod 1.stupně. Vzhledem k nepřízni zdraví si přivyděávám 5000 měsíčně jako živnostník a příjem mám vedený jako vedlejší zaměstnání. To znamená, že důchod mám na hlavní příjem. Takto mně to poradila mzdová účetní.
Je mi 58 let a nyní jsem se dozvěděla, že přes to, že celý život pracuji, nebudu mít ano korunu důchodu.
Je to pravda a co bych měla udělat, abych tento stav změnila?
Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Přes to, že celý život pracuji, nebudu mít ano korunu důchodu

Jakým způsobem se počítá starobní důchod při předchozím pobírání invalidního důchodu, vysvětluji v tomto článku. Jak je v článku uvedeno, po přiznání invalidního důchodu je důležité zůstat nadále sociálně pojištěná (výdělky už tak důležité nejsou).

Ve svém dotazu jste mi moc neosvětlila, proč byste „neměla mít ani korunu důchodu“ a z těchto údajů pochopitelně nejsem schopen určit, zda vám vznikne nárok na starobní důchod, tj. zda získáte potřebnou dobu pojištění. To, že svou činnost vykonáváte jako vedlejší, totiž nemusí automaticky znamenat, že si sociální pojištění neplatíte.

Pokud vám vaše účetní radila, že při invalidním důchodu pro invaliditu I. stupně nemáte platit sociální pojištění, pak to byla zásadní chyba, kterou ale nyní už nijak nenapravíte. Nyní si můžete pojištění začít platit a až potřebnou dobu pojištění získáte, starobní důchod vám může být přiznán. I když by vám ale nárok na starobní důchod vznikl (získáte potřebnou dobu pojištění), bude tento důchod výrazně nižší, než kdybyste po dobu 12 let byla pojištění účastna.

V situaci, kdy by vám nárok na starobní důchod nevznikl a invalidita vám nebyla oduznána, budete i nadále pobírat invalidní důchod.