Předpokládá se, že se u invalidního důchodu 1. stupně bude pracovat?

Otázka:

Dobrý den,
bývalý manžel přišel s návrhem na snížení výživného na dceru s tím, že mu byl přiznám invalidní důchod 1.stupně. Je VŠ, a vždy si k hlavnímu pracovnímu poměru (technik, vedoucí, manager) přivydělával jako OSVČ. To dělal i v době nemoci a i teď, po přiznání ID, si živnost obnovil (v době nemoci zřejmě podnikal na černo). Chápu to dobře, že přiznání ID 1.stupně nepředpokládá, že postižený nebude pracovat ? Měla by to být jen dávka kompenzující (spolu se zrušením důchodového pojištění) nižší šance na trhu práce, je to tak ? Je možno rozhodnutí o přiznání ID zpochybnit ? Pokud by soud při posuzování snížení alimentů zjistil, že přesto, že ex-manžel pobírá ID, i nadále sportuje, jezdí na motorce, pracuje jako OSVČ, fyzicky na svém domě a žije fakticky normálním životem ? Děkuji,

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Předpokládá se, že se u invalidního důchodu 1. stupně bude pracovat?

Invalidní důchod pro invaliditu prvního stupně je nejnižším stupněm invalidního důchodu. U tohoto stupně invalidního důchodu se naopak předpokládá výdělečná činnost důchodce – sociální pojištěný je až poživatel invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně.

Invalidní důchod je dávka, která má mírnit dopady zapříčiněné dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem.

Vy jako třetí osoba (nejste účastník řízení), nemůžete do řízení jakkoliv zasahovat. Jak bude o alimentech rozhodovat soud, neumím posoudit.