Ovlivňuje přiznání invalidního důchodu nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Otázka:

Dobrý den,
pracuji jako OSVČ, od února 2015 do dubna 2015 nemám zatím práci a budu muset asi na Úřad práce a pozastavit živnost. Zde mi asi vyměří podporu na dobu 5-6 měsíců. Během této doby mi ale uznají s velkou pravděpodobností invalidní důchod 1. stupně. Má nějaký vliv výše podpory na výši invalidního důchodu, nebo opačně? Obě částky, jak podporu,tak i invalidní důchod asi dostávat nebudu, že?
Pokud budu dostávat invalidní důchod 1. stupně, a budu pokračovat jako OSVČ,platím si nadále sociální a zdravotní pojištění?
Děkuji.

Odpověď:

Ovlivňuje přiznání invalidního důchodu nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Pobírání invalidního důchodu prvního nebo druhého stupně a současná výplata podpory v nezaměstnanosti spolu nikterak nekolidují – přiznání invalidní důchod prvního nebo druhého stupně vám nesebere nárok na podporu v nezaměstnanosti. Obě dávky tedy můžete pobírat současně. Přiznání invalidního důchodu prvního nebo druhého stupně nemá ani vliv na příp. výši podpory v nezaměstnanosti. Ta bude spočítána z vaši výdělků, v případě OSVČ přesněji z určených vyměřovacích základů.

Po přiznání invalidního důchodu budete považován za OSVČ vykonávající svoji činnost jako tzv. vedlejší. Povinnost platit pojištění a výše plateb se odvíjí od vašich příjmů z této činnost. Vysvětleno zde. Upozorňuji vás, že pokud vám nevznikne povinnost platit si sociální pojištění a vy si nezaplatíte ani minimální výši, nebude se vám tato doba hodnotit při výpočtu starobního důchodu.