Počítá se mzda a nemocenská při výpočtu zvýšeného invalidního důchodu?

Otázka:

Dobrý den, od r.2004 jsem měla PID a od r.2006 ČID, nyní 1.stupeň ID, nyní mi byl po ukončení DPN pro vyčerpání podpůrčí doby zvýšen zatím na 3.stupeň po dobu jednoho roku. Než jsem začala marodit s novou nemocí, pracovala jsem a kvůli nemoci jsem bohužel dostala od zaměstnavatele Zrušení pracovního poměru ve zkušební době. Chtěla bych prosím vědět, zda se i ta mzda a nemocenská počítá při výpočtu zvýšeného ID a nebo se to počítá jen ze stupně na stupeň?
Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Počítá se mzda a nemocenská při výpočtu zvýšeného invalidního důchodu?

Při změně stupně invalidity se pro výpočet nové výše invalidního důchodu použijí přepočítací koeficienty. Vyměřovací základy (výdělky), vyloučené doby ani doby pojištění získané po vzniku nároku na invalidní důchod (ve vašem případě po přiznání částečného invalidního důchodu) změnu výše invalidního důchodu neovlivňují.

Příjem nemocenského se nikdy při výpočtu důchodu nehodnotí jako vyměřovací základ – doba trvání dočasné pracovní neschopnosti je tzv. vyloučenou dobou.

Otázka doplněna:

Dobrý den,

děkuji za rychlou odpověď. Mohla bych prosím ještě poprosit o výpočet důchodu z 1. stupně na 3. stupeň?

Nyní pobírám na 1.stupeň 6570,- kč .

Po ukončení DPN jsem se ihned zaevidovala na ÚP a prý bych měla nárok na nějakou minimální podporu po dobu 8 měsíců ( ještě není vyřízeno, jelikož ÚP ještě neobdržel potřebné podklady z ČSSZ , která mi vyplácela nemocenskou).

Budu mít nárok na tuto podporu i při důchodu 3.stupně? Pobírala bych tedy obě dávky?

Dškuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Invalidní důchod pro invaliditu III. stupně bude ve vašem případě činit 10.440 Kč.

Informace o podpoře v nezaměstnanosti naleznete zde. Osoba, která je uznána invalidní ve III. stupni invalidity, může být v evidenci úřadu práce a pobírat podporu pouze v případě, že je schopna výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek (uvedeno v posudku o invaliditě vystaveném LPS). Mimořádné podmínky se přiznávají zcela výjimečně a nárok na podporu mít tedy velmi pravděpodobně nebudete. Dokonce budete zpětně vyřazena z evidence úřadu práce.

Poživatel invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně nemůže ani “marodit v ochranné lhůtě”, tj. po skončení pracovního poměru. Pokud by datum změny stupně invalidity spadalo do období po skončení pracovního poměru, kdy jste pobírala nemocenskou, nemocenskou za toto období byste vracela (byla by zúčtována s doplatkem důchodu).