Předdůchod pro ženy

Otázka:

Dobrý den, do předdůchodu se může odejít 5 let před důchodem. Slyšela jsem, že toto pro ženy neplatí? Jak je to s předdůchodem pro ženy? Jsem narozená v roce 1958 a mám dvě děti. Kdy bych eventuálně mohla odejít do předdůchodu a vyplatí se mi to? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Předdůchod pro ženy. Kdy nejdříve může žena do předdůchodu?

Předdůchod pro ženy není nikterak zvýhodněn dřívějším odchodem, na rozdíl od klasického důchodu, kde jsou ženy zvýhodněny nižším důchodovým věkem za počet vychovaných dětí. U žen tedy při odchodu do předdůchodu nehraje žádnou roli počet vychovaných dětí a předdůchod mohou začít pobírat až v době, kdy by na něj měl nárok stejně starý muž.

Do předdůchodu se dá odejít nejdříve pět let před dosažením důchodového věku stanoveného pro muže stejného data narození. Je tedy pravda, že ženy zatím nemohou odejít do předdůchodu pět let před svým důchodovým věkem (protože mají důchodový věk nižší než stejně staří muži), ale nejdříve pět let před datem, kdy dosáhne důchodového věku muž, který se narodil ve stejný den jako ony.

Př.: Žena narozená v roce 1958, která vychovala 2 děti, má důchodový věk 61 let a 2 měsíce. Do předdůchodu však nemůže odejít o pět let dříve – v 56 letech a 2 měsících. Možnost odejít do předdůchodu se totiž odvíjí od důchodového věku muže stejného data narození. Muž narozený v roce 1958 má důchodový věk 63 let a 10 měsíců. Žena narozená v roce 1958 (ať už vychovala jakýkoliv počet dětí a stejně tak i muž) může do předdůchodu odejít o pět let dříve, což je nejdříve v 58 letech a 10 měsících.

Před tím, než se rozhodnete požádat o předdůchod a tedy požádat o výplatu svých naspořených prostředků, dobře si vaši situaci promyslete. Doporučuji vám pročíst si článek Předdůchod nebo předčasný důchod. Co se vyplatí?