Může žena využít předdůchodu pouze omezeně?

Otázka:

Dobrý den, pročítám si průběžně odpovědi k problematice důchodů a není mi jasná jedna věc. Kdy může jít do předdůchodu muž je jasné. U žen se počítá věk, kdy může do předdůchodu stejně jako u muže. Protože ženy stále chodí do důchodu dříve jak muži, prakticky předdůchod využít nemůžou nebo jen omezeně. Je tomu tak? A může jít žena do předdůchodu, když ji do řádného zůstává menší doba než dva roky, a tedy určitou dobu čerpat současně řádný důchod a předdůchod?
Děkuji za odpověď a přeji vše dobré.

Odpověď:

Může žena využít předdůchodu pouze omezeně?

Otázce možnosti odchodu do předdůchodu pro ženy jsem se v důchodové poradně věnoval už mnohokrát – např. zde, zde nebo zde.

Ženy mohou využít předdůchod naprosto stejně jako muži – v tomto případě doslova, protože muž a žena narození ve stejný den budou moci do předdůchodu požádat také od stejného data. V té době však v závislosti na počtu dětí bude mít žena blíže ke svému důchodovému věku. To však nebrání tomu, aby předdůchod pobírala.

Předdůchod je pouze formou výplaty vlastních naspořených prostředků z doplňkového penzijního spoření (dříve penzijní připojištění). Současně s předdůchodem je možné pobírat předčasný důchod, invalidní důchod, řádný starobní důchod, pracovat