Kdy žádat o předdůchod?

Otázka:

Dobrý den, prosím vás o radu, kdy si mám zažádat o předdůchod, když musím minimálně 2 roky před řádným důchodem a ten mám 2. 7. 2016, dle data narození (2. 3. 1956 a 2 děti) a další podmínky k tomu potřebné splňuji. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Kdy žádat o předdůchod?

Podmínka, kterou uvádíte, že o předdůchod musíte požádat minimálně 2 roky před řádným důchodem není pravdivá. Jednou z podmínek sice je, že předdůchod musí být vyplácen minimálně 24 měsíců, ale to neznamená, že si o předdůchod nemůžete požádat např. rok před odchodem do starobního důchodu. Poté byste rok pobírala předdůchod a rok souběžně předdůchod a starobní důchod (ano, i to je možné – předdůchod nechápejte jako běžný státní důchod, ale jako jednu z forem čerpání naspořených peněz z doplňkového penzijního spoření). Tuto situaci jsme rozebírali v této důchodové poradně.

Odchod po předdůchodu se u vás neřídí vaším důchodovým věkem, ale důchodovým věkem muže stejného data narození. Žádat o předdůchod si můžete nejdříve od 2. 9. 2014 (více v článku předdůchod pro ženy).

Než učiníte tak závažné rozhodnutí, jakým je žádost o předdůchod, doporučuji vám přečíst si ostatní otázky k předdůchodu z důchodové poradny a především článek, který věnujeme předdůchodu a článek Předdůchod nebo předčasný důchod?

Se žádostí o zařízení výplaty předdůchodu doporučuji vaši penzijní společnosti kontaktovat 2 až 3 měsíce před požadovaným počátkem výplaty.