Při předdůchodu musím zůstat v zaměstnání?

Otázka:

Dobrý den, pokud bych odešel do předdůchodu ve věku 59 let a 8 měsíců (16.1.2023) na 2 roky a čerpal z vlastních fin.pr., je povinnost pracovat, to znamená musel bych setrvat v zaměstnání? Komu bych měl nahlásit, že už nebudu pracovat a budu pobírat předdůchod? Po uplynutí těchto 2 let předdůchodu bych pak mohl požádat o předčasný důchod? Řádný starobní důchod bych měl začít brát až ve věku 64 let a 8 měsíců. Děkuji předem za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Při předdůchodu musím zůstat v zaměstnání?

Předdůchod vznikl proto, aby dal lidem další možnost, jak „dříve přestat pracovat“. Při předdůchodu samozřejmě pracovat nemusíte. To by už zcela ztratil smysl.

Vy nikomu pobírání předdůchodu nehlásíte – zdravotní pojišťovnu a ČSSZ informuje penzijní společnost, která vám bude předdůchod vyplácet.

Předdůchod je pouze jeden ze způsobů čerpání svých naspořených finančních prostředků z doplňkového penzijního spoření. Při jeho pobírání, před ním, i po něm můžete dělat, co uznáte ze vhodné. Klidně můžete pobírat předdůchod a předčasný důchod současně, můžete o předčasný důchod požádat po skončení výplaty předdůchodu…

Přečtěte si základní článek o předdůchodu.