Mohu si kvůli předdůchodu oddálit datum přiznání starobního důchodu?

Otázka:

Prosím o odpovědi na 2 otázky:Jsemžena-23.8.1959,2děti,mám dostatečně dlouho Penzijní připojištění,které si převedu na Doplňkové penzijní spoření a chci odejít do předdůchodu k 1.7.2019-velmi náročná práce a zdravotní stav. 1. otázka:Abych splnila podmínku nejméně 2 roky předdůchodu,mohu současně pobírat předdůchod a starobní důchod?-společné pobírání vyjde na asi 2měsíce a 7 dní. -starobní důchod mám vypočítaný23.4.2021 2. otázka : Mohu si začátek starobního důchodu oddálit až od 1. července 2021-pobíráním předdůchodu ty 2 měsíce a 7 dní ? Zatím vážně zvažuji tyto možnosti,pokud se pravidla nezmění – moc vám děkuji předem za odpovědi

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mohu si kvůli předdůchodu oddálit datum přiznání starobního důchodu?

Ano, souběžné pobírání starobního důchodu a předdůchodu je možné – jak jsem vám psal již minule, předdůchod je pouze formou čerpání svých naspořených finančních prostředků z doplňkového penzijního připojištění. Vždy musí být splněny základní podmínky pro čerpání předdůchodu.

Datum přiznán starobního důchodu je vaše volba, ale posouvat jeho datum o více než dva měsíce, je ve vašem případě hloupost (i s odkazem na výše uvedené). Zbytečně se připravíte o důchod za více než dva měsíce, tj. o částku v desítkách tisíc korun.