Invalidní důchod, neplacené volno z zdravotní a sociální pojištění

Otázka:

Dobrý den,
jsem v ID 1 stupně. Pracuji na poloviční úvazek. 19.11.2018 jsem nastoupila na neschopenku a léčila se na útlak nervu v bederní páteři, což mi zůstalo po operaci vyhřeznutí plotének z roku 2011. 4.11.2019 jsem byla na magnetické rezonanci, kde mi zjistili, že mám opět ty samé ploténky vyhreznuté. Začala jsem chodit na rehabilitace a protože jsem vyčerpala 380 dní neschopenku, tak jsem zažádala o prodloužení výplaty nemocenského. 16.12.2019 Posudkovy lékař nechtěl nic slyšet, rehabilitace nejsou prý důvodem k pracovní neschopnosti a navíc mě nenechal ani říct, že jdu na kontrolu na neurologii po rehabilitacích (to ho prý nezajímá) a že půjdu na operaci (to mě již doříct nenechal).
Od 17.12.2019 mě uznal práce schopnou. Neschopenku mám tedy ukončeno k 16.12.2019, práce schopna nejsem, takže do 2.1.2020 jsem si vybrala dovolenou, nyní jsem v práci vedená na neplaceném volnu. Napsala jsem odvolání, že žádám o vrácení neschopenky a prodloužení výplaty v neschopnosti, ale na vyjádření mají 2 měsíce. Zažádala jsem zaměstnavatele o jinou práci s doporučením obvodní lékařky, ale tu zaměstnavatel nemá. A teď nevím jak dál. Mám dát výpověď a jít se zatím nahlásit na pracovní úřad, nebo setrvat v neplaceném volnu a čekat na termín operace a odevzdat znova neschopenku a znova zažádat o prodloužení výplaty a jak to bude s placením zdravotního a sociálního pojištění? Moc prosím o radu

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Invalidní důchod, neplacené volno z zdravotní a sociální pojištění

Sociálně pojištěná nyní nejste. Sociální pojištění v tomto případě není povinné – mohla byste si platit dobrovolné důchodové pojištění, ale to je v tuto chvíli asi zbytečné. Žádný dluh na sociálním pojištění vám nevzniká. Zdravotně pojištěná jste z titulu pobírání invalidního důchodu.

V zásadě obě vámi zmiňované varianty jsou možné. Osobně bych se asi rozhodoval podle toho, zda si myslíte, že se do současného zaměstnání ještě vrátíte. Pokud ano, volil bych asi dál neplacené volno. Jestliže ne, nemá asi příliš smysl tento stav prodlužovat a volil bych evidenci na úřadu práce.