Předčasný důchod bez výplaty a předdůchod

Otázka:

Dobrý den, pokud minimálně 2 roky před řádným odchodem do důchodu ukončím po nemoci pracovní činnost a požádám o vyplácení tzv.předdůchodu. Žádost o předčasný důchod bez výplaty jem podal k 31.12.2022. Po dovršení řádného důchodového věku požádám o uvolnění výplaty důchodu – nebude či nebude uvedený důchod nějak krácen ? V uvedených stránkách jsem na možnost volby předdůchodu nenarazil.
Děkuji Vám za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Předčasný důchod bez výplaty a předdůchod

Ano, zůstane vám takové krácení předčasného důchodu, jaké platilo ke dni skončení výdělečné činnosti. Stejně tak vám nepřibyde další doba pojištění. Odmazávat krácení a získávat další dobu pojištění u předčasného důchodu přiznaného bez výplaty lze pouze výdělečnou činností. Pokud výdělečnou činnost vykonávat nebudete, nebude krácení snižovat ani získávat další dobu pojištění. Předdůchod na tom nic nemění, protože není výdělečnou činností.

Postup s předdůchodem nedává smysl – budete čekat na stále stejný důchod a pouze se připravíte o důchody, které jste mohl mít vyplacené ode dne skončení výdělečné činnosti.

Otázka doplněna:

D.den, děkuji za odpověď, kde jsem se dozvěděl, že předdůchod nic neřeší. Po operaci již nebudu moci vykonávat současnou práci a tudíž zbývá asi jedinné, přihlásit se na pracovní úřad s vyplácením podpory, při které je i odváděno sociální pojištění. Jak jsem se dočetl, může být vyplácena max. 3 roky, což mi plně postačuje, (nyní mi zbývá do řádného důchodu 2,5). Děkuji Vám za odpověď a posílám pivečko.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Bohužel, ale ani evidence není výdělečnou činností a v této situaci nic neřeší stejně jako předdůchod – doporučuje vám k přečtení článek o odložené výplatě předčasného důchodu. Tam toto vysvětluji.