Mám požádáno o předčasný důchod bez výplaty od září 2023. Letos v srpnu chci do předčasného důchodu

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych vědět, kdy se vyplatí odejít do předčasného důchodu. Jsem narozena 28.2.1962, 1 dítě. Mám požádáno o předčasný důchod bez výplaty od září 2023 ještě před novelou . Letos v srpnu chci,nebo nezvládám práci, skončit, 2 roky předčasně. Zároveň budu pobírat předdůchod 2 roky. Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mám požádáno o předčasný důchod bez výplaty od září 2023. Letos v srpnu chci do předčasného důchodu

Na krácení 8,4 % výpočtového základu (osm devadesátidenních období) dosáhnete, pokud bude výdělečná činnost trvat alespoň do 6. 9. 2024 a výplata předčasného důchodu se uvolní od 7. 9. 2024. Pokud v zaměstnání skončíte dříve, zůstane vám krácení 9,9 % výpočtového základu. Odmazávat krácení a získávat další dobu pojištění nemůžete jinak než výdělečnou činností.

Výši důchodu ale ovlivňují i získané celé roky pojištění, ale o těch nic nepíšete, takže nedokáži určit, zda by nemělo smysl datum uvolnění výplaty ještě posunout.

Předdůchod je ve vaší situaci úplný nesmysl – důchod už máte přiznaný a pouze si výdělečnou činností odmazáváte krácení a získáváte další dobu pojištění. Předdůchod výpočet důchodu již nijak nemůže ovlivnit.