Pracuji na dvě DPČ. Mám zvolit předčasný důchod?

Otázka:

Dobrý den,
co je prosím pro mne výhodnější: Nárok na starobní důchod mám 10.1.2023, pracuji na dvě DPČ. Mám zvolit předčasný důchod (chtěla bych na 5 čtvrtletí, tedy od října t.r.) a převést smlouvy na DPP ( s výdělkem do 10tis.) anebo raději zvolit předdůchod ( ve stejném časovém rozpětí, tj 15měsíců) a s pokračováním DPČ ??? A musela bych pak nahlásit zaměstnavatelům by mi nesráželi zdravotní?? A sociální také??) Jen předesílám, že důchod nebude zázračný, byla jsem s dětmi dlouho ( zdravotní stav jednoho z nich ) doma, cca víc jak 10 let
Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pracuji na dvě DPČ. Mám zvolit předčasný důchod?

Už v lednu tohoto roku jsem vám psal, že není možné dopředu určovat, co je „výhodnější“, když nevíte, jak dlouho budete důchod pobírat. Jde o akceptaci návratnosti. Čím déle budete žít, tím více se vyplatí čekat na řádný starobní důchod (tj. nepokrácený) důchod.

Srovnání předčasného důchodu a předdůchodu, jsem sepsal zde. Já osobně bych volil předčasný starobní důchod s dalším výkonem dohody o provedení práce bez účasti na pojištění.

Pokud byste měla vyplácen předdůchod a dále byste pracovala (vykonávala činnost zakládající účast na pojištění), měla byste to zaměstnavateli nahlásit. Na placení sociálního pojištění by se ale nic nezměnilo (odváděla byste stále stejně). Vliv na zdravotní pojištění by to mělo pouze v případě, že si vyděláte méně než minimální mzdu a zaměstnavatel by vám zdravotní pojištění nemusel dopočítávat do minimální mzdy (stále by ale zdravotní pojištění odváděl).