Je výhodnější invalidní nebo předčasný starobní důchod?

Otázka:

Dobrý den, prosím o radu. Jsem v pracovní neschopnosti již sedmý měsíc (přesně od 11. 8. 2014). Můj zdravotní stav nevykazuje známky žádného lepšení. Můj OL mě upozornil, že v devátém měsíci PN musím zažádat o důchod. Můj skromný dotaz zní: mám zažádat o invalidní důchod, nebo by byl pro mě výhodnější předčasný st. důchod (popř. předdůchod) Jsem ročník 1954 a přesný termín st. důchodu mám listopad 2017. Děkuji.

Odpověď:

Je výhodnější invalidní nebo předčasný starobní důchod?

Vše záleží na tom, zda vám bude invalidní důchod přiznán a příp. jaký stupeň invalidity. Výpočet invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně (dříve plný invalidní důchod) se v takto předdůchodovém věku počítá v podstatě stejně jako předčasný starobní důchod. Zásadní rozdíl je však v tom, že předčasný důchod je při výpočtu pokrácený.

Ve vašem případě je tedy ideální zvolit následující postup:
Požádejte si o invalidní důchod (9. měsíc nemoci je skutečně vhodný), poté záleží na tom, zda a jaký stupeň invalidního důchodu vám bude přiznán. Pokud by to byl III. stupeň, bylo by to pro další postup ideální. Pokud pouze I. nebo II. stupeň (dříve částečný invalidní důchod), bylo by vhodné přihlásit se do evidence úřadu práce. Pobíral byste jak invalidní důchod, tak i podporu v nezaměstnanosti. Po „vyčerpání“ podpory v nezaměstnanosti byste si mohl požádat o předčasný důchod. Tímto postupem si výrazně snížíte krácení za předčasný odchod do starobního důchodu (je i velmi pravděpodobné, že součet podpory a invalidního důchodu by byl vyšší, než by byla výše předčasného důchodu).

Předdůchod vám nedoporučuji z důvodů popsaných v tomto článku.