Mám zvolit předdůchod spolu se zaměstnáním a úřadem práce?

Otázka:

Dobrý den, přečetl jsem si se zájmem vaše odpovědi ohledně předdůchodu, předčasného důchodu. Protože síly ubývají, chtěl bych odejít dříve ze zaměstnání, ale nechci mít tolik krácený starobní důchod. Jsem narozen 20. 8. 1959. Nárok na starobní důchod mi vznikne 20.8.2023. Od srpna 2021 chci čerpat předdůchod (prostředky na výplatu 24 měsíců mám), ale ještě chci do konce března 2022 pracovat ( s předdůchodem je to možné). Od dubna 2022 se registruji na Úřad práce a mohu pobírat podporu v nezaměstnanosti (45% po dobu 11 měsíců) a současně čerpat předdůchod. Výplata PvN mi skončí začátkem března 2023. Stále budu čerpat předdůchod. Do srpna 2023 (vznik nároku na starobní důchod) mi zbývá 6 měsíců. Je výhodnější být stále registrován na ÚP bez čerpání PvN nebo raději požádat o předčasný důchod (s krácením nároku na starobní důchodu o 2 x 0,9% , tj. 180 dní). Obě možnosti s čerpáním předdůchodu do vzniku starobního důchodu. Jaký je váš názor na tuto mou strategii ? Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mám zvolit předdůchod spolu se zaměstnáním a úřadem práce?

Můj názor je takový, že předdůchod je ve vašem plánu jaksi navíc a vše vámi uváděné můžete udělat i bez pobírání předdůchodu, takže nechat si takto vyplácet peníze je nadbytečné. Starobní (i předčasný) důchod vyjde naprosto stejně, ať už vám bude předdůchod vyplácen nebo ne. Z pohledu důchodu pak nevidím důvod předdůchod pobírat.

Co je výhodnější po konci podpory nelze dopředu určit, vždy jde o návratnost, kterou jste ochoten akceptovat, jak to vysvětluji zde. Pokud budete bez pobírání podpory čekat šest měsíců na starobní důchod, bude návratnost velmi dlouhá – kvůli několika stokorunám přijdete o desítky tisíc korun.