Invalidní důchod I. stupně – zvolit předdůchod nebo předčasný důchod?

Otázka:

Pěkný den, přečetl jsem zde dosti informací ohledně porovnání výhodnosti předdůchod versus předčasný důchod. Vzhledem k tomu, že mám přiznán ID 1.stupeň, zajímá mě co je v tomto případě výhodnější? V případě předdůchodu sice přijdu o naspořené finance, ale budu dále současně pobírat ID a nesníží se mi potom starobní důchod. Pokud se rozhodnu pro předčasný důchod, zůstanou mi naspořené finance, ovšem přijdu o invalidní důchod a sníží se mi potom i starobní důchod. Chápu to takto správně? Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Invalidní důchod I. stupně – zvolit předdůchod nebo předčasný důchod?

Základní chybou je vaše domněnka, že pobírání předdůchodu vám nesníží starobní důchod. Jak se ve vašem případě starobní důchod počítá, vysvětluji zde. Ve vaší situaci je především důležité získat co nejvíce doby pojištění. A pobírání předdůchodu není dobou pojištění, tj. tato doba se vám při výpočtu důchodu nehodnotí do “odpracovaných let”. Pokud budete např. 5 let pobírat předdůchod, budete mít při výpočtu starobního důchodu o pět let pojištění méně, což je samozřejmě citelné.

Jde o to, co od předdůchodu očekáváte? Zdravotně pojištěný jste už z titulu pobírání invalidního důchodu. Dobu pojištění (která by se vám hodila) vám předdůchodu nezajistí. Předdůchod je vyloučenou dobou, ta je vám ale vzhledem ke způsobu výpočtu starobního důchodu, o kterém píši výše, k ničemu. Když budete “sedět doma” a čekat na dosažení důchodového věku, váš starobní důchod bude stejný, jako při pobírání předdůchodu, tak proč nechat rozhodovat někoho jiného, kdy a kolik vašich peněz vám má vyplatit?

Určitě je vhodně uvažovat, zda zvolit předčasný starobní důchod nebo počkat až na dosažení důchodového věku. Pak jde ale o návratnost, jakou jste ochoten akceptovat. Vpouštět do této úvahy předdůchodu je naprosto zbytečné.