Práce na Slovensku a odpracovaná léta v ČR

Otázka:

Dobrý den, narodil jsem se v r. 1964. V době rozdělení Československa jsem žil a pracoval na Slovensku. Od roku 1996 pracuji v Česku. Dle výpisu ze sociálního zabezpečení jsou všechny léta odpracované, i studium, před rokem 1996 započteny na Slovensku i když jsem pracoval i v Čechách. Jak to bude se zápočtem odpracovaných let pro nárok na důchod? Nyní se chystám pracovat 5 let ve Vietnamu, mám platit sociální pojištění i v ČR aby mi nechyběli odpracovaná léta? Děkuji

Odpověď:

Práce na Slovensku a odpracovaná léta v ČR

Všechnu dobu získanou před rozdělením federace hodnotí vždy jen jeden stát (ČR/SR) a to ten, ve kterém měl sídlo zaměstnavatel pojištěnce ke dni rozdělení Československa (31. 12. 1991). Vzhledem k tomu, že to ve vašem případě bylo Slovensko, všechnu dobu před rokem 1993 vám bude hodnotit Slovensko a bude vám za ni i přiznán důchod ze Slovenska. Od roku 1993 hodnotí dobu pojištění vždy ten stát, na jehož území jste pracoval (do roku 1996 Slovensko, dále pak Česko).

Pět let už je poměrně dlouhá doba a nad platbou dobrovolného důchodového pojištění by se dalo uvažovat, ale vzhledem k dobrovolnosti záleží čistě na vás.

Otázka doplněna:

Dobrý den,

děkuji, mám doplňující otázku.

Ze Slovenska mám započítaných 8 let a 150 dní + předpokládám studium. Znamená to, že část penze budu dostávat ze Slovenska?

V Čechách nemám šanci odpracovat 35 let do 65, i kdybych doplácel dobrovolné pojištění během mé práce v zahraničí. Jak se bude počítat důchod? Budu mít nárok na český důchod v případě, že následujících 5 let nebudu platit pojištění?

Děkuji moc.

Odpověď doplněna:

Slovensko vám bude platit důchod nejen za dobu na Slovensku odpracovanou, ale i za všechnu dobu před 1. 1. 1993, tedy za tu odpracovanou tehdy na území dnešního Česka.

Je třeba rozlišovat hodnocení dob pro získání nároku na důchod a hodnocení dob pro výpočet důchodu. Pro získání nároku na důchod (35 let) se bude přihlížet i k dobám získaným na Slovensku (stejně jako Slovensko bude přihlížet k dobám v ČR), ale samotný výpočet si provede každá ze zemí sama pouze za roky, které má při výpočtu hodnotit.