Slovenský důchodce pracoval v Česku. Má nárok na i český důchod?

Otázka:

Dobrý den. Po vyučení v r. 1976 jsem pracoval v ČR 1 r. V letech 1977 – 1979 jsem absolvoval vojenskou základní službu, oženil se na Slovensku a pracoval v dole 1980 – 2003.V r. 2000 mi byl přiznán částeční invalidní důchod, který stále pobírám. Chci se zeptat, zda mám nárok pobírat také dávku invalidního důchodu z České republiky, popř. jaké podmínky bych musel splňovat a zda můžu zpětně požádat o doplacení? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Slovenský důchodce pracoval v Česku. Má nárok na i český důchod?

Podle dohody mezi Českou republikou a Slovenskem hodnotí dobu před rozdělením federace vždy jen jeden z těchto států a to ten, na jehož území měl sídlo zaměstnavatel občana v době rozdělení federace, tj. k 31. 12. 1992. V tu dobu jste pracoval u slovenského zaměstnavatele, proto vám veškerou dobu pojištění (včetně té získané na území Česka) hodnotila sociální pojišťovna na Slovensku.

Abyste měl nárok na důchod také z ČR, musel byste v ČR pracovat alespoň jeden rok po rozdělení Československa – poté byste za tento rok mohl mít nárok i na český důchod (výše důchodu za jeden rok by však byla mizivá).