Práce na procenta: Co se nepočítá?

Otázka:

Dobrý den, můj dotaz se týká práce “na procenta”. Za každých 90 dni pojištění přibývá 1,5%. Co se do těch 90 dní počítá? Soboty a neděle? Dovolená? Pracovní neschopnost? Víkendy při pracovní neschopnosti? Státní svátky? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Práce na procenta: Co se nepočítá?

Starobní důchodu se zvyšuje o 1,5 % výpočtového základu za každých 90 kalendářních dní výdělečné činnosti vykonávané po vzniku nároku na starobní důchod bez pobírání tohoto důchodu. Do této doby se nehodnotí tzv. odečtené doby. Těmi jsou dny, kdy pojištěnec čerpal pracovní volno bez náhrady příjmů, měl neomluvenou nepřítomnost v práci, příp. trvaly tzv. omluvné důvody (§ 16 odst. 4 písm. a) zákona č. 155/1995 Sb. – zjednodušeně trvání neschopenky).

Soboty a neděle? – ANO
Dovolená? – ANO
Pracovní neschopnost? – NE
Víkendy při pracovní neschopnosti? – NE
Státní svátky? – ANO