Neztrácí se někde dva roky odpracované na procenta?

Otázka:

Dobrý den,
přesluhoval jsem bez pobírání důchodu 8 x 90 dnů. Dostal jsem za to 12 procent navíc do procentní výměry. Ke vzniku nároku bylo započteno 42 let za dobu pojištění (63 procent). Neztrácí se někde ty dva roky odpracované na procenta?
Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Neztrácí se někde dva roky odpracované na procenta?

Sám v úvodu dotazu píšete, že vám byl důchod zvýšen o 12 % výpočtového základu za dobu výdělečné činnosti vykonávané po vzniku nároku bez jeho pobírání. Dva roky odpracované po vzniku nároku se vám tedy nikam neztratily – důchod vám byl za tyto dva roky zvýšen o 8 x 1,5 %, tj. o 12 % výpočtového základu, místo běžných 3 % (2 x 1,5 %), které získáte za dva roky v době do vzniku nároku na důchod.

Zákon odděluje dobu získanou do nároku na starobní důchod a po něm: § 34 zákona č. 155/1995 Sb. Pokud pracujete tzv. na procenta, nezískáte současně “běžné” 1,5 % za každých 365 dní a dalších 1,5 % za každých 90 dní.