Invalidní důchodce v I. stupni – má nárok na nemocenskou?

Otázka:

dobrý den
marodil jsem rok byl mi přiznán id první stupen. pracuji 4 měsíce a stal jse mi prac. uraz . bude mi vyplacena nemocenská? jestli ano tak také tři dny zdarma?
děkuji za odpověd

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Invalidní důchodce v I. stupni – má nárok na nemocenskou?

Pobírání invalidního důchodu nemá vliv na výplatu nemocenské – ta se vyplácí ve stejné výši jako zaměstnanci, který žádný důchod nepobírá, tj. včetně neplacení prvních tří dní nemoci.

Ve vašem případě však může nastat jiný problém. Vzhledem k tomu, že jste v minulosti vyčerpal určitou část podpůrčí doby nemocenské (doba, po kterou můžete nemocenskou pobírat) a od poslední nemocenské neuplynulo více než půl roku, musíte se informovat na OSSZ, která vám nemocenskou vyplácela, zda již nemáte vyčerpánu podpůrčí dobu, příp. do kdy vám nemocenská může náležet (tj., kdy vám podpůrčí doba končí). Podpůrčí doba činí 380 dní a bude se vám do ní započítávat i předchozí nemoc.

Článek k tématu nemocenské důchodců.

Otázka doplněna:

dobrý den
ještě jsem se chtěl zeptat .marodil jsem rok a po 4měsících prace jsem měl prac uraz ta nemocenská muže být proplácena po puli roce práce, ale prvních 14dní platí zaměstnavatel. zaplatí mi těch 14dní? děkuji za odpověd

Odpověď doplněna:

Pokud jste již vyčerpal celou podpůrčí dobu, nárok na výplatu nemocenské vám čtyřech měsících nevznikne. Náhradu mzdy od zaměstnavatele však dostanete – vyplácí ji první 14 dní trvání dočasné pracovní neschopnosti, mimo prvních tří dní a víkendů.