Pokud známý nesplňuje podmínky odpracované doby, může si zažádat o důchod podle § 29 odst. 3?

Otázka:

dobrý den – zjišťuji možnost pobírání starobního důchodu pro kamaráda, který žije dlouhodobě v Egyptě – tam je nezaměstnaný. Narozen 22.12.1955, dohledána odpracovaná doba 31 let a 160 dní, ještě nedoložil čas studia – pomůže mu ? Termín odchodu do důchodu mu vychází na 22.4.2019. Pokud nesplňuje podmínky odpracované doby, může si zažádat o důchod podle § 29, odst. 3? Na koho se tento paragraf a odstave vztahuje ? děkuji moc za odpověď,

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pokud známý nesplňuje podmínky odpracované doby, může si zažádat o důchod podle § 29 odst. 3?

Jakou dobu pojištění je třeba získat pro vznik nároku na starobní důchod, vysvětluji zde. 35 let doby pojištění, příp. 30 let bez náhradních dob, je minimální podmínka pro vznik nároku, ale výši starobního důchodu ovlivňuje počet let pojištění. Doložit veškerou dobu pojištění (vč. studia) je tedy důležité.

Pokud je splněna podmínka získání 30 let “čisté doby” pojištění, tak podmínku “odpracované doby” váš známý splňuje (ne, že ne). Při sepisování žádosti o důchod se neuvádí, zda je žádáno od starobní důchod podle § 29 odst. 1 nebo § 29 odst. 3 zákona o důchodovém pojištění. Jde o “žádost o starobní důchod” a ČSSZ sama posoudí, zda je jedna z uvedených podmínek potřebné doby pojištění splněna.