Pokud bych čerpal předdůchod, mění to něco na mém placení paušální daně?

Otázka:

Dobrý den. Jsem osvč, ročník 63, dosažení starobního důchodu mám v X/2027. Rád bych ukončil svojí činnost v tomto roce a uvažoval jsem o předdůchodu s placením si dobrovolného důchodového pojištění s následným upřednostněním vyloučené doby před vyměřovacími základy při vypočítávání SD. Dalo by se uvažovat o nějakých jiných možná výhodnějších formách předčasného odchodu, případně je něco, na co by měl být člověk při tomto postupu opatrný? Ještě malá podotázka. Pokud bych zůstal nakonec ještě nějakou dobu činný a zároveň už ale čerpal předdůchod, mění to něco na mém placení paušální daně? Velice děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pokud bych čerpal předdůchod, mění to něco na mém placení paušální daně?

Ano, v potaz je třeba vzít to, že návratnost takového postupu je velmi dlouhá a placením dobrovolného důchodového pojištění ji často ještě prodlužujete. Přečtěte si, prosím, článek, ve kterém srovnávám předdůchod a předčasný důchod. Pokud se budeme bavit o „výhodnosti“ z hlediska výše starobního důchodu, je rozumnější evidence na úřadu práce než předdůchod s placením dobrovolného důchodového pojištění. Stačí tyto dvě varianty porovnat:

  1. V předdůchodu si necháváte vyplácet svoje vlastní finanční prostředky a abyste byl pojištěný, platíte si dobrovolné důchodové pojištění (nyní téměř 3 000 Kč měsíčně).
  2. Když budete na úřadu práce, bude se vám evidence hodnotit v tomto rozsahu (doba podpory + až další tři roky bez podpory). Takže v prvních 11 měsících budete od státu něco dostávat (podporu), místo abyste mu něco platil (dobrovolné důchodové pojištění). Další tři roky se vám budou hodnotit, opět „zadarmo“.

Evidencí na úřadu práce finančně ušetříte daleko přes 100 000 Kč bez nějakého významného dopadu na výši starobního důchodu. Samozřejmě chápu, že pro mnohé nebude dlouhodobá evidence na úřadu práce příjemná a pro některá povolání zřejmě ani možná. Pak bych volil předčasný důchod z důvodů, které popisuji ve výše odkazovaném článku, ve kterém ho srovnávám s předdůchodem. Já bych tuto variantu preferoval „vždy“ – na ÚP bych maximálně „vybral“ podporu.

Osobně bych tedy preferoval:

  1. předčasný důchod před předdůchodem a evidencí na ÚP,
  2. evidenci na úřadu práce před předdůchodem,
  3. předdůchod.

Pokud jste přihlášen k paušální dani, jste automaticky účasten sociálního pojištění a nemůžete mít vyplácen předčasný důchod. Na předdůchod ale paušální daň žádný vliv nemá.