Jak vysoký můžu mít příjem z živnosti za období 1. 1. – 30. 4., pokud jsem v režimu paušální daně?

Otázka:

Mám sepsanou žádost o starobní důchod před dosažením důchodového věku s datem přiznání od 31. 12. 2022. Jako OSVČ jsem byl v režimu paušální daně který jsem ukončil k 30. 4. 2023 pozastavením činnosti. Vyplácení předčasného důchodu mi bylo přiznáno od 1. 5. 2023.
Otázka zní jak vysoký můžu mít příjem z živnosti za období 1. 1. – 30. 4. pokud jsem v režimu paušální daně aby to nemělo vliv na vyplácení předčasného důchodu? Musí to být méně než 32259 Kč nebo může být více?
Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak vysoký můžu mít příjem z živnosti za období 1. 1. – 30. 4., pokud jsem v režimu paušální daně?

Výši výdělku je třeba sledovat pouze u činnosti vykonávané současně s pobíráním předčasného důchodu v době do dosažení důchodového věku. V paušálním režimu jste automaticky účasten sociálního pojištění, ale ode dne uvolnění výplaty už tuto činnost nevykonáváte (a sociální pojištění tedy neplatíte). V době před přiznání výplaty předčasného důchodu není výdělek nijak omezen, protože nemáte důchod vyplácen (stejně jste díky paušálu účasten pojištění) a od přiznání výplaty už samostatnou výdělečnou činnost nevykonáváte, takže není co hlídat (výdělek žádný nemáte).

Výdělek za leden až duben 2023 tedy není nijak omezen, protože v tu dobu jste předčasný důchod nepobíral.