Paušální daň a přiznání předčasného důchodu bez výplaty

Otázka:

Dobrý den, pracuji jako OSVČ a platím paušální daň. V listopadu 2022 jsem podal Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění – předčasný starobní důchod. V dubnu 2023 jsem objednán na OSSZ k sepsání žádosti předčasného důchodu bez výplaty. Výplatu předčasného důchodu budu požadovat od 1.1.2024. Důvodem je překročení rozhodné částky za rok 2023. Můžu takto postupovat, nebo můžu v dubnu letošního roku sepsat žádost o předčasný důchod bez uvedení data výplaty a datum výplaty oznámit OSSZ čtyři měsíce před výplatou tj. v září 2023 ? Děkuji za vysvětlení.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Paušální daň a přiznání předčasného důchodu bez výplaty

O uvolnění výplaty důchodu lze přímo v žádosti o důchod požádat pouze v případě, že datum uvolnění nenastane za více než 4 měsíce od sepsání žádosti. Ve vašem případě bude třeba sepsat žádost o přiznání předčasného důchodu bez výplaty.

U paušální daně jste automaticky přihlášen k sociálnímu pojištění, což neumožňuje přiznání výplaty předčasného důchodu v době do dosažení důchodového věku (rozhodná částka při placení paušální daně není nijak podstatná). Aby vám výplata předčasného důchodu v době do dosažení důchodového věku náležela, musíte se z paušální daně odhlásit (na začátku roku 2024) nebo samostatnou výdělečnou činnost ukončit.

O úpravu důchodu (tj. přepočítání za další výdělečnou činnost) lze požádat až po podání přehledu o příjmech a výdajích. K tomu u paušalistů dochází fiktivně na začátku května následujícího roku.