Počítá se příjem za výkon funkce člena výboru společenství vlastníků do výpočtu výše důchodu?

Otázka:

Dobrý den, počítá se prosím příjem za výkon funkce člena výboru společenství vlastníků do výpočtu výše důchodu? Jsem OSVČ, takže potřebnou dobu pojištění budu mít pokrytou. Jde mi o to, zda se za konkrétní období budou pro výpočet důchodu sčítat vyměřovací základy za OSVČ a výkon funkce v SVJ. Sociální pojištění odvádím v obou případech. Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Počítá se příjem za výkon funkce člena výboru společenství vlastníků do výpočtu výše důchodu?

Ano, vyměřovací základy se z činností zakládajících účast na sociální pojištění při výpočtu důchodu sčítají. Pokud funkci člena výboru společenství vlastníků jednotek vykonáváte v rozsahu zakládajícím účast na sociálním pojištění (odvádíte z něj sociální pojištění), bude váš zúčtovaný příjem (hrubá mzda) při výpočtu důchodu přičten k vyměřovacímu základu ze samostatné výdělečné činnosti.

Otázka doplněna:

Dobrý den,
děkuji za odpověď! Zažádala jsem si o informativní osobní list důchodového pojištění a moje funkce v SVJ v něm není uvedena, ačkoliv trvá už více než 10 let. Je možné, že SVJ jako zaměstnavatel standardně dodává tyto doklady na ČSSZ až po ukončení pracovního poměru/funkce? Nebo měla bych to nějak urgovat?

Velmi děkuji,

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Evidenční listy důchodového pojištění (ELDP) odevzdávají zaměstnavatelé už od roku 2004 (ELDP za rok 2004) každoročně.

Vámi uváděná situace může mít dva důvody:

  1. Vaše činnost pro SVJ nezakládá účast na sociálním pojištění.
  2. Zaměstnavatel nesplnil svou povinnost a neodevzdal vaše ELDP za tuto činnost.