Počítá se do podpůrčí doby i prvních 14 dnů, které platí zaměstnavatel?

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli se do podpůrčí doby počítá i prvních 14 dnů, které platí zaměstnavatel. Mate mě v ZNP par.26, kde je napsáno, že podpůrčí doba začíná 15 dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Počítá se do podpůrčí doby i prvních 14 dnů, které platí zaměstnavatel?

Ano, do podpůrčí doby se započítává i prvních 14 dní trvání dočasné pracovní neschopnosti, kdy je vyplácena náhrada mzdy od zaměstnavatele.

Tato informace je skutečně trochu matoucí, ale ve stejném paragrafu je i uvedeno, že podpůrčí doba trvá ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti.

Otázka doplněna:

Velmi vám děkuji za perfektní odpověď. Když dovolíte ještě bych se potřebovala na něco zeptat.

Jsem již delší dobu na neschopence, protože jsem po operaci střev ochrnula a stále rehabilituji. V dubnu by mi měla skončit podpůrčí doba 380 dní. Nevím jestli si mám požádat o prodloužení podpůrčí doby nebo zda již žádat o důchod. Kdybych ještě zkusila požádat o prodloužení z jaké částky by se mi později kdybych opravdu o důchod požádala počítal.

Děkuji moc za vaši odpověď.

Odpověď doplněna:

Zda žádat o prodloužení nemocenských dávek nebo o invalidní důchod záleží na konkrétním zdravotním stavu – situaci vysvětluji zde.

Invalidní důchod se počítá ze získaných dob pojištění a náhradních dob pojištění, dopočtené doby, vyměřovacích základů (výdělků) z tzv. rozhodného období… Výpočet je poměrně komplikovaný. Obecně vás mohu ujistit, že to, že vám bude prodloužena podpůrčí doba o několik měsíců, nebude mít na výpočet vašeho invalidního důchodu vliv.