Pobírám předčasný důchod. Mohu 360 dnů pro zvýšení důchod odpracovat i po krátkých úsecích?

Otázka:

Dobrý den pane Maříku,
od 1. 8. 2021 mám vyměřený předčasný starobní důchod s krácením 4 x 0,9, 4 x 1,2 a 3 x 1,5 tj. celkem 12,9 %.
Pokud bych do nároku na řádný starobní důchod ještě odpracovala 360 dnů s účastí na důchodovém pojištění (s přerušením výplaty důchodu), zvýšil by se mi vyměřený důchod o 1,5 % za další rok pojištění (teď mám 45 let a 11 dnů), snížilo by se mi krácení na 7,2 % a mírně by se mi zvýšily valorizace od roku 2022.
Návratnost je cca 7 až 8 let, ale předpokládám, že bych pracovala spíš pro zachování pracovních návyků a kontaktu s novinkami a vybírala bych si zajímavou práci.
Mohu těch 360 dnů odpracovat i po krátkých úsecích (například po jednotlivých měsících)? Samozřejmě s tím, že bych o přepočet požádala až po dosažení každých 90 pojištěných dnů.
Děkuji a přeji Vám pěkný den.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pobírám předčasný důchod. Mohu 360 dnů pro zvýšení důchod odpracovat i po krátkých úsecích?

Být zaměstnaná můžete i po kratších úsecích, ale moc bych vám to nedoporučoval, protože na toto “není ČSSZ moc stavěná”. Nedovedu si vůbec představit, že by se opakovaně výplata důchodu zastavovala, poté uvolňovala a prováděla se úprava důchodu za výdělečnou činnost, mezitím např. zase zastavovala atd. ČSSZ je v tomto velmi pomalá a než provede uvolnění a úpravu důchodu, trvá do několik měsíců (klidně tři až čtyři). Pokud byste mezitím znovu začala pracovat, byl vy v tom zmatek, se kterým by se ČSSZ dost složitě vypořádala.

Postupovat takto vám nic nezakazuje, ale počítejte s tím, že můžete být dlouhou dobu bez důchodu a naopak, že může docházet k přeplatkům, které bude chtít ČSSZ vracet.