Plánovala jsme odejít do předčasného důchodu k 20. 2. 2023

Otázka:

Vážený pane Maříku,
dne 2.8.2021 jste mi odpovídal na můj dotaz – určení data odchodu do předčasného starobního důchodu (zhruba o 1 rok dřív).
Z mých podkladů jste mi vypočetl datum odchodu 22.11.2022 (4 krácení, 40 let a 320 dní pojištění), jako vhodnější jste mi doporučil datum 20.2.2023 (3 krácení, 41 let pojištění).
Nyní proběhla médii zpráva o tom, že je obecně výhodnější odejít do důchodu již v roce 2022 (započítají se i mimořádné valorizace).
Pokud je to možné, prosím Vás ještě jednou o posouzení, která z výše uvedených variant by pro mě byla výhodnější. Předpokládám, že výše mého starobního důchodu bude zhruba na úrovni průměru.
Děkuji Vám za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Plánovala jsme odejít do předčasného důchodu k 20. 2. 2023

Pokud jste stále zaměstnaná, uvedené datum můžete stále využít. Jen je třeba postupovat tak, jak vysvětluji v druhé části tohoto článku, tj. požádat o přiznání předčasného důchodu k 31. 12. 2022 s výplatou důchodu od 20. 2. 2023. Tím si zajistíte podmínky letošního roku (včetně mimořádných valorizací), ale s krácením (2,7 %) a dobou pojištění (41 let) k datu přiznání výplaty důchodu. Žádost o důchod je třeba uplatnit do konce roku 2022.

Tento postup je vhodný pro každého ve vaší situaci bez ohledu na výdělek.

Otázka doplněna:

Dobrý den,
k předchozímu dotazu jste mi poradil odchod do předčasného starobního důchodu k 31.12.2022 s odkladem výplaty od 20.2.2023, pokud stále pracuji.

Pracuji v sociální firmě, která zaměstnává pouze osoby s různým stupněm invalidity. Nesmí zaměstnávat starobní důchodce, proto musím odchodem do důchodu ukončit pracovní poměr. Mám ale možnost navázat v jiné firmě pracovním poměrem na dobu určitou, abych splnila podmínku pro odložení výplaty.

1. Je tento postup možný ?
2. K jakému datu ukončit předchozí pracovní poměr, jestliže budu žádat o předčasný starobní důchod k 31.12.2022 a jakým datem navázat novou pracovní smlouvou ?

Děkuji Vám za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Pokud vám bude přiznán předčasný důchod bez výplaty, bude i nadále pobírat invalidní důchod (až do přiznání výplaty předčasného důchodu), tj. nemuselo by jít až o takový problém.

Změnit zaměstnání můžete i v období, kdy byste měla přiznán předčasný důchod bez výplaty. Jen je třeba si ohlídat, aby vše navazovalo, protože i jeden chybějící den by způsobil, že se jedno krácení neumaže.

Pokud by měla mezi zaměstnáními vzniknout prodleva, je třeba původní zaměstnání ukončit a nové zahájit ještě před přiznáním předčasného důchodu bez výplaty (před 31. 12. 2022).