Otázka:
Dobrý den,
jsem narozena 7. 3. 1957. Od 4. 2. 2011 jsem vedena na úřadu práce. Podporu již 2 roky nepobírám. Starám se celé 3 roky o maminku – je jí 84 – letos 85 a má stařeckou demenci, špatně slyší i vidí. Na základě vyšetření a posudků ji na MPSV uznali na I. stupeň závislosti, s tím, že vyžaduje každodenní dohled a péči. Jsem u ní každý den cca 2 – 4 hodiny dle potřeby. Z tohoto důvodu nemohu sehnat žádné odpovídající zaměstnání. Zjistila jsem, že když má maminka jen I. stupeň závislosti, tak se mi to také nikam nepočítá – nebo ano?
Mám tedy tyto dotazy:
1) jak se mi počítá doba na úřadu práce do důchodu? (80% – co to znamená?)
2) kdy bych mohla žádat o předdůchod?
3) nemám žádné důchodové spoření – mohu žádat i tak? Kolik peněz bych musela mít naspořeno?
Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Péče o matku, evidence na úřadu práce a předdůchod
Pokud má vaše matka přiznán pouze I. stupeň závislosti, byla jste správně informovaná, že doba péče o ni, není hodnocena jako tzv. náhradní doba pojištění a nepočítá se vám jako „pojištěná doba“ do důchodu.
Evidenci na úřadu práce věnujeme celý článek. Hodnocení doby evidence na úřadu práce v rozsahu 80 % znamená, že zatímco pokud jste zaměstnaná 100 dní, tak se vám pochopitelně celých sto dní hodnotí do doby pojištění, tak pokud jste 100 dní v evidenci úřadu práce, hodnotí se vám do celkové doby pojištění pouze 80 dní (v limitech uvedených v odkazu výše).
Podmínkám pro přiznání předdůchodu jsme také věnovali celý článek (kde se mimo jiné dozvíte potřebnou částku) a mnoho dotazů k předdůchodu je zodpovězeno zde v důchodové poradně. Jednou z podmínek pro přiznání předdůchodu je i doba trvání penzijního připojištění (dnes nazývaného doplňkové penzijní spoření) po dobu alespoň 5 let. Pokud některou z podmínek nesplňujete, nemůže vám být předdůchod přiznán.