Péče o dítě s přerušení od 8 od 11 let

Otázka:

dobrý den,
četl jsem zde pár podobných případů, ale nenašel jsem odpověď na to co nás trápí a tak píšu dotaz. Pokud se žena starala o dítě od narození do 8 let a pak došlo k rozvodu chápu že §32 jasně hovoří o nutnosti 10 let péče o dítě. toto nebylo splněno, protože prvně bylo dítě soudně dáno k otci. V 11 letech ale bylo dítě dáno soudně do výhradní péče zpět matce. Vychovávala tedy dítě dále od 11 let do plnoletosti. Tedy od 11 let celkem 7 let. Měla by mít tedy matka v tomto případě právo o započítání dítěte do starobního důchodu? Splnila matka tu druhou část v §32 tím, že se starala do dosažení zletilosti aspoň po dobu pěti roků ?
moc děkuji za vysvětlení.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Péče o dítě s přerušení od 8 od 11 let

Žena ve vámi uváděném případě o dítě pečovala 15 let (8 + 7). Pro účely splnění podmínky péče po dobu 10 let se sleduje celé období do zletilosti a není vyžadováno, aby bylo pečováno 10 let vkuse. Stejně tak je splněna i podmínka péče po dobu 5 let s trváním do zletilosti.

V tomto případě jsou tedy splněny obě podmínky uvedené v § 32 odst. 4 zákona č. 155/1995 Sb. (stačí splnit jednu). Uvedené dítě bude zhodnoceno jako vychované pro stanovení důchodového věku, i pro výchovné.