Ovlivní souběžná péče a zaměstnání výpočet důchodu?

Otázka:

Dobrý den, prosím Vás mohli by jste mi poradit, co dělat v situaci, kdy jsem hlášená na ÚP již 6.měsíc, brala jsem podporu a pečuji o osobu blízkou ve 3.stupni invalidity, s tím, že nebydlím ve stejné domácnosti, jedná se o maminku a já jsem dcera a žádala jsem práci na zkrácený úvazek.Nevím, jak postupovat.Paní na ÚP se mě ptala, jestli chci tedy vyřadit, když pečuji a já se prosím ptám, mám požadavek na práci v místě bydliště, ale ještě nebylo pozvání k pohovoru, na ÚP mám jít zítra s tím, jak jsem se rozhodla.Možná mi práce vyjde, ale možná ne a jednalo by se o nástup do zaměstnání na celý úvazek na trhanou směnu, ale až od srpna.Proto nevím zda se mám vyřadit a kdo za mne bude v období odvádět zdravotní pojištění nebo se ještě nenechat vyřadit, do doby, než budu vědět jestli mne přijmou? a také, jestli při zaměstnání se mám hlásit jako osoba ošetřující, která ovšem nebydlí ve stejné domácnosti, ale jestli je to pro mne nějak výhodné, co se týká potom počítání let do důchodu.Je mi 45 let, pracuji od 20 let, mezitím 2x mateřská dovolená.Nevím také, jestli se tohle hlásí a kdy na OSSZ nebo to mám říct paní na ÚP.Péče začala v lednu 2018, veškeré papíry jsou na OSSZ a jsem tam vedená jako osoba pečující.Velice děkuji za pomoc.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Ovlivní souběžná péče a zaměstnání výpočet důchodu?

Všechny důležité informace o péči naleznete v tomto článku. Článek si přečtěte, je v něm zodpovězena většina vašich dotazů. V evidenci úřadu práce být nemusíte, protože doba péče je náhradní dobou pojištění (počítá se vám do důchodu) a jste i zdravotně pojištěná. Jako osoba pečují jste vedena na úřadu práce (není myšleno jako uchazeč o zaměstnání), který příspěvek na péči vyplácí, nikoliv na OSSZ. Společná domácnost v případě osoby blízké, kterou maminka je, není vyžadována, tj. to, že společnou domácnost nemáte, není podstatné.

V případě, že budete zaměstnaná na plný úvazek, OSSZ vám dobu péče v souběhu se zaměstnáním nezhodnotí, tj. budete pojištěná „pouze“ ze zaměstnání. Souběžné zaměstnání s péčí by mělo vliv na výpočet důchodu pouze v případě, že by péče trvala alespoň 15 let.