Mám na úřadu práce ihned nahlásit, že pečuji?

Otázka:

Dobrý den. Prosila bych o radu. Několik let (asi 16 let) se starám o svou sestru která je postižená od narození (3.stupeň těžká závislost). Doposud jsem chodila do práce ale již to neni možné a vzhledem k jejímu zhoršenému zdravotnímu stavu budu podávat v práci výpověď. Nevím zda to budu umět napsat srozumitelně. Když se budu hlásit na ÚP abych pobírala podporu na kterou bych měla mít nárok 8 měsíců (jsem ročník 1962) jestli mám dokládat doklad o péči o blízkou osobu hned a nebo až po uplynutí podpory. Když doložím doklad hned může se mi stát že mi nabídnou práci a já bych ji musela odmítnout. A to pak nevím co to má za následek. Zároveň samozřejmě potřebuji aby se mi roky péče počítaly jako odpracované. Vůbec nevím jak to mám udělat. Když doložím doklad o péči hned budu mít nárok na podporu? Předem moc děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mám na úřadu práce ihned nahlásit, že pečuji?

Skutečnost, že pečujete o osobu závislou na péči jiné osoby určitě na úřadu práce nahlaste již při evidenci. Nevím, jakým způsobem u vás dojde k ukončení pracovního poměru, ale předpokládám, že buď vaší výpovědí nebo dohodou se zaměstnavatelem. V případě, že dojde k ukončení pracovního poměru z důvodu péče o osobu, která má uznaný alespoň 2. stupeň závislosti, budete mít vyšší podporu, než v případě bezdůvodného skončení.

Úkolem úřadu práce je vám nalézt zaměstnání. Je tedy možné, že vám nějaké nabídnou. Péče vám však může jenom pomoci – máte důchod k odmítnutí.

Jak se doba péče hodnotí při výpočtu důchodu, máme popsáno v tomto článku.