Pečuji o osobu blízkou. Jaká bude výše mého důchodu za 12 let?

Otázka:

Pecuji o osobu blizkou v 2.stupni zavislosti od r.1998 a za 12 let bych mela jit do stsrobniho duchodu. Jaka bude vyse meho starobniho duchodu. Jeste k tomu pracuji od r.2005 za 4000 kc a od r.2015 za minimalni mzdu. To mi asi dobu pojisteni nepokryje.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pečuji o osobu blízkou. Jaká bude výše mého důchodu za 12 let?

Výpočet důchodu se mění každý rok a jaká bude výše vašeho starobního důchodu za dvanáct let vám dnes samozřejmě nikdo neřekne (to ani neberu v potaz to, že o sobě neuvádíte prakticky žádné relevantní informace potřebné k výpočtu důchodu).

Jakým způsobem se hodnotí doba péče při výpočtu důchodu, vysvětluji zde. V situaci, kdy doba péče trvá déle než 15 let, provedou se dva výpočty, z nichž se vám přiznán ten pro vás výhodnější:

  1. Doba péče je běžně vyloučenou dobou. Výdělky však mají před vyloučenou dobou přednost, tj.důchod se vám bude počítat i z těchto nízkých výdělků. Při výpočtu důchodu bude pravděpodobně vhodné požádat o vyloučení těchto nízkých výdělků, aby vám nezhoršovaly průměr z doby před začátkem péče.
  2. U druhého způsobu výpočtu se doba péče nevylučuje, ale jako vyměřovací základ (výdělek) se hodnotí právě vyplacené příspěvky na péči. K nim by se připočítaly výdělky ze zaměstnání.

Nad rámec výše uvedeného upozorňuji, že pokud chcete hodnotit dobu péče při výpočtu důchodu, nesmíte být zaměstnaný na plný úvazek.

Otázka doplněna:

chtela bych upresnit. jsem cizinka a mam zde trvale bydliste. v r.1990 jsem se provdala, vychovavala 2 deti, v r.1995 jsem byla hlasena na uradu prace’ale pro nemoc jsem byla odhlasena. potom jsem byla na mssz, kde mi rekli,ze mi daji peci o osobu blizkou od r.1995 a dali mi rodne cislo. od r.1998 mam rozhodnuti z mestske casti o pobirni prispevku, ktere trvalo do r.2006. od r.2007 jiz manzel pobiral 2 roky 8000 kc a pak 4000 kc. bylo to pro nas malo,nebot se nam v r. 2001 narodilo 3 dite a tak jsem sla do prace na 4 hod. v r.2015 me manazerka premluvila, abych vzala plny uvazek za mini alni mzdu , ze budu mit lepsi duchod. nevedela hsem, ze nemuzu pracovat na plny uvazek. poradte mi prosim vas, co mam tef delat. dekuji. jsem s pozdravem.

Odpověď doplněna:

Nejde o to, že byste nemohla pracovat na plný úvazek. To možné je. Pak se vám ale při výpočtu důchodu nebude hodnotit péče, ale budete pojištěná ze zaměstnání. Nevýhodou je, že výpočet důchodu vám bude prováděn z takto nízkých výdělků (od roku 2015). Aby se tato doba mohla hodnotit, vyžadují OSSZ, aby bylo zaměstnání vykonáváno nejvýše na 6 hod. denně.