OSVČ: Byla chyba zastavit platbu záloh po přiznání důchodu?

Otázka:

Dobrý den. Prosím o radu. Jsem OSVČ a v květnu roku 2014 jsem požádal o řádný starobní důchod, ale nadále podnikám bez přerušení. Budu podávat daňové přiznání a prosím o radu. Sociální platby jsem přerušil, od května kdy jsem dostal první důchod, zdravotní si platím dále, ale částku jsem snížil. Udělal jsem chybu? Jak se nyní zálohy platí a dává se do daňového přiznání i částka starobního důchodu? Prosím poraďte. Přeji krásný den a děkuji.

Odpověď:

OSVČ: Byla chyba zastavit platbu záloh po přiznání důchodu?

Musím připomenout, že já se zabývám důchody – nejsem daňová poradna pro podnikatele (OSVČ), protože tyto znalosti nemám.

Zálohy na sociální pojištění jsou skutečně jen zálohy – pokud vám nyní vznikne povinnost platit sociální pojištění, budete ho muset doplatit. Pokud byste zálohy platil, příp. doplatek by byl nižší, ale ve výsledku byste zaplatil stejně. O chybě bych tedy nehovořil. Účast na pojištění vám vznikne, jestliže si v roce 2014 „vyděláte“ 62.261 Kč (příjmy po odečtu výdajů). V případě, že bude váš daňový základ nižší, sociální pojištění platit nebudete.

Za jakých podmínek se v České republice daní důchody máme popsáno zde (odstavec zdanění vyplácených důchodů). Pro bližší informace vám vřele doporučuji např. toto diskusní fórum.