Optimální datum přiznání starobního důchodu

Otázka:

Dobrý den, prosím, chci se zeptart na optimální odchod do důchodu. Nárok mi vznikne k 18.4.2021 a ptám se, zda mám odejít hned, nebo je lépe ukončit rok a pracovat tak do konce roku 2021.Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Optimální datum přiznání starobního důchodu

Odhadem tak u 90 % osob je „optimální“ datum přiznání starobního důchodu datum dosažení důchodového věku. Z takto obecného dotazu mi nemůže vyplynout nic jiného než obecná rada, že nejvhodnější je právě toto datum (18. 4. 2021). Samozřejmě můžete v zaměstnání skončit a nechat si přiznat předčasný důchod, ale ten již bude trvale krácený. Stejně tak se může stát, že posunutím data přiznání získáte další celý rok doby pojištění a tím i vyšší důchod. Z „ničeho“ ale tyto rady nevymyslím, příp. dotaz doplňte.

Jakýkoliv postup pak vždy závisí na návratnosti, jakou jste ochotna akceptovat.

Otázka doplněna:

Dobrý den, děkuji za odpověď a omlouvám se, špatně jsem se vyjádřila. Jde mi o to , abych ukončila celý rok. Rozumím tomu dobře, že když jsem začala pracovat 1.8.1979 a do důchodu mám jít 18.4.2021, tak je lepší pracovat do srpna, abych měla ukončený další rok a trošku víc peněz?děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Jak se doba pojištění počítá, vysvětluji v tomto článku. Do doby pojištění se započítává i doba studia, příp. učení a další náhradní doby pojištění. Některé náhradní doby se započítávají v omezeném rozsahu a na 80 %, jiné plně (na 100 %).

Kdyby výše uvedené neplatilo a opravu jste získala pouze dobu zaměstnání (pojištění), získala byste ke dni dosažení důchodového věku 41 let a 272 dní pojištění. Další celý rok pojištění byste pak získat nemohla, protože by vám do něj chybělo více než 90 dní a takto získaná doba by se vám hodnotila jako běžná práce nad nárok. „Trošku víc peněz“ byste měla, ale také byste přišla o tři důchody.