Optimální postup v souvislosti předdůchod – předčasný důchod, pokud bych již nepracoval

Otázka:

Dobrý den, jsem narozen v srpnu 1957. Zaměstnán jsem byl do ledna 2014. Od února 2014 jsem v evidenci UP. Bylo mi vyplaceno 3 měs. odstupné a 11 měs. podpory v nezaměstnanosti. Důchodové připojištění neplatím, ale mohu zaplatit jednorázově do tzv. doplňkového. Poraďte prosím, optimální postup v souvislosti předdůchod – předčasný důchod, pokud bych již nepracoval. Od roku 1986 jsou mé výdělky spíše podprůměrné. Moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Optimální postup v souvislosti předdůchod – předčasný důchod, pokud bych již nepracoval

Svůj názor na předdůchod vysvětluji v tomto článku. I kdybyste si chtěl nechat předdůchod přiznat, z vašeho dotazu vyvozuji, že nesplňujete podmínku trvání penzijního připojištění (dnes nazývaného doplňkové penzijní spoření) v délce nejméně pěti let. V takovém prosbě případě vám předdůchod nemůže být přiznán.

Nejjednodušším a “nejlevnějším” řešením je zůstat v evidenci úřadu práce (ten se vám hodnotí v tomto rozsahu), žít z naspořených peněz (uděláte si tak vlastní předdůchod) a poté odejít do předčasného důchodu. Evidence na úřadu práce se vám bude částečně hodnotit jako náhradní doba pojištění (na rozdíl od předdůchodu), zdravotně budete pojištěn v obou případech.