Kdy získám další celý rok pojištění?

Otázka:

Mam soucet dob pojisteni do 28.12 2016.42r 341d. Vyse% vymery po snizeni ndp na 8o% je doba pojisteni 42r.243 d. Kolik dni mam odpracovat abych mela 43 roku. Dekuji za radu.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Kdy získám další celý rok pojištění?

43 let pojištění získat nemůžete z důvodů popsaných v této odpovědi.

Otázka doplněna:

Dobry den. Pisi znovu. Nedostala jsem odpoved, kterou jsem potrebovala. Zazadala jsem o starobni duchod k 1.1.2017. Dne 7.2. me prislo vyrozumeni doby pojisteni a a ziskani doby pro stanoveni procentni vymery. A to tak. Soucet dob pojisteni do 28.12 cini 42let a 341 dni.Ziskana doba pro stanoveni vyse% vymery-Po snizeni nahradni doby pojisteni na 80% doba pojisteni cini 42let a 243dnu. Jelikoz mam 30dni na podani namitky,kdy chci jit do duchodu , tak bych si to chtela dodelat do 43let. Nyni me zajima, jestli musim dodelat jenom 24dni nebo celych 122dni, ponevadz pokracuji v praci dale ale chci aji duchod. Pokud by to bylo jen 24dni tak bych posunula odchod do duchodu k 22.1.2017.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Pro výpočet důchodu je důležitá informace o době pojištění získané pro stanovení procentní výměry důchodu.

Jak je popsáno v odpovědi, kterou jsem vám zaslal výše, další celý rok doby pojištění získat nemůžete. Do dalšího celého roku pojištění vám chybí 122 dní pojištění. Při výpočtu důchodu získáváte za každý celý rok (365 dní) doby pojištění 1,5 % výpočtového základu a po vzniku nároku na důchod získáváte 1,5 % výpočtového základu za každých 90 dní pojištění bez pobírání starobního důchodu (tzv. práce nad nárok). Pouze doba pojištění získaná po nároku na starobní důchod kratší 90 dní (kterou tedy nezískáte jedno celé devadesátidenní období práce nad nárok), se vám přičte k době před vznikem nároku. Vzhledem k tomu, že vám do dalšího roku pojištění chybí 122 dní, což je více než 90 dní, další celý rok doby pojištění nikdy získat nemůžete. Pokud byste pracovala i nadále bez pobírání důchodu, získala byste po 90 dnech takové činnosti 1,5 % výpočtového základu navíc (v zásadě by šlo o stejné zvýšení jako při získání dalšího celého roku pojištění), ale nešlo by o další celý rok pojištění, ale klasickou práci nad nárok (na procenta).

Pro úplnost dodávám, že námitka nemá s touto situací nic společného. Námitka se podává z důvodu chyby v rozhodnutí, ne v případě, že chcete požádat o změnu data přiznání důchodu.