Odejít do předčasného důchodu nebo jít na úřad práce?

Otázka:

Dobrý den, prosím o radu jakou formu předčasného důchodu použít. Důchodový věk dosáhnu 08/2016, já chci odejít do důchodu o jeden rok dříve – 08/2015. Mám ukončit pracovní poměr a jít na úřad práce? Mám jít do předčasného důchodu? Děkuji za jakoukoli radu.

Odpověď:

Odejít do předčasného důchodu nebo jít na úřad práce?

Z takto poskytnutých informací mohu dát pouze obecné rady – na podobný dotaz jsem odpovídal v dotazu Předčasný důchod nebo úřad práce? Co je výhodnější? Doporučuji si přečíst.

  1. Budete mít nárok na odstupné? Pokud ano, hovoří to ve prospěch předčasného důchodu, protože odstupné vám „odsune“ nárok na podporu v nezaměstnanosti, ale předčasný důchod byste mohl pobírat ihned.
  2. Jakou máte mzdu a tedy jak velkou podporu v nezaměstnanosti byste pobíral? Čím vyšší mzda, tím výhodnější je odejít na úřad práce a naopak.

Toto jsou dvě základní otázky, na které si musíte odpovědět a poté se rozhodnout o dalším postupu.

Otázka doplněna:

Doplnění mých údajů.

1) při ukončení pracovního poměru dohodou,počítám s tří měsíčním odstupným.
2) nynější výše mého platu se pohybuje od 34000 Kč do 38000 Kč hrubé mzdy.

Odpověď doplněna:

V tom případě počítejme:

Pokud půjdete na úřad práce, v prvních třech měsících nedostanete od státu nic, poté však budete dostávat podporu v nezaměstnanosti na úrovni maxima, tj. okolo 14.000 Kč měsíčně. Výše důchodu se těžko odhaduje, ale vzhledem k příjmům, by se jeho výše měla pohybovat nad touto hranicí, řekněme 14.000 až 15.000 Kč  – opravdu hrubý odhad.

Pokud ihned odejdete do předčasného důchodu, budete od prvního dne po ukončení pracovního poměru pobírat předčasný důchod, který bude pokrácený odhadem o 700 – 900 Kč – opět hrubý odhad.

Budeme-li brát jako irelevantní rozdíl mezi výší podpory v nezaměstnanosti od 4. měsíce evidence a předčasným důchodem (rozdíl zde opravdu nebude výrazný), zásadní roli ve výhodnosti toho kterého postupu hrají první tři měsíce. V těchto můžete od státu (na předčasném důchodu) získat něco přes 40.000 Kč, ale za cenu nižšího důchodu v budoucnu. Vezmeme-li do úvahy pro vás nejméně výhodnou variantu, kdy byste přišel o 45.000 Kč a řádný starobní důchod by oproti předčasnému důchodu byl vyšší pouze o 700 Kč, dostaneme se k návratnosti 64 měsíců, tj. něco přes pět let (musíte pět let pobírat důchod, aby se vám tento postup – evidence na úřadu práce – vyplatil). Vzhledem k tomu, že jde o nejvíce pesimistickou variantu, volil bych evidenci na úřadu práce a poté odchod do řádného starobního důchodu.